WILK I ZAJĄC NA TROPIE PRZYGÓD, DŹWIĘKÓW, SMAKÓW - CZYLI ZAPISKI Z WIELOMIESIĘCZNEJ WĘDRÓWKI PO KRAJACH BYŁEGO ZSRR ________________________________________________________________________________________________________________________________________________

08 listopada 2012

HERBATA JESIENNA

Wspomniałam o niej, bo to panaceum na wiele dolegliwości, w tym na przeziębienie, z którym prowadzę wojnę na sto jeden domowych sposobów. Tą przepyszną herbatą podjęła mnie w zeszłym roku pani Natalia Jewgieniewna ze Stawnicy (obwód Chmielnicki, Ukraina) – Polka z pochodzenia, zielarka z babki prababki.

Aronia, czarna porzeczka, borówka czarna, morwa i jabłko to według niej najcenniejsze owoce jakie oferuje przyroda. Polifenole w nich zawarte wykazują silne działanie antyoksydacyjne, ale niekwestionowanym faworytem jest aronia, zawierająca największą dawkę polifenoli wśród owoców naszej szerokości geograficznej. Na drugim miejscu plasuje się borówka czarna, dalej czarna porzeczka, winogrono ciemne, żurawina, malina i truskawka. O zaletach borówki czarnej pisałam w poście przy okazji Karpat.

Czarna porzeczka jest niekwestionowanym owocowym liderem w kwestii zawartości witaminy C (200 mg/100g owocu, tj. cztery razy więcej niż wynosi dzienne zapotrzebowanie człowieka) – posiada jej najwięcej wśród owoców, przy czym jest to kilkakrotnie razy więcej niż najkwaśniejsza z cytryn. Trzeba zaznaczyć, że naturalna witamina C (najbogatsze w nią owoce to właśnie czarna porzeczka i owoce dzikiej róży) w połączeniu z występującymi w owocach flawonoidami jest trwała i zachowuje wysoką aktywność biologiczną w przeciwieństwie do syntetycznej - aptekarskiej. Czarna porzeczka zawiera wiele innych witamin i mikroelementów, w tym rzadkie takie jak bor, mangan i jod.

Pani Natalia często powtarzała: “pamiętaj Katiusza – jabłko to doktor!”. W rzeczy samej – zawiera dużo witaminy C, w skórce skrywa wapń i krzem (niezbędne dla włosów i paznokci) oraz pektyny (wiążą niektóre metale ciężkie, m.on. kobalt i ołów, które następnie usuwane są z organizmu; regulują perystaltykę jelit).

Owoce morwy białej bogate są we flawonoidy, garbniki, prowitaminę A, z kolei owoce morwy czarnej w witaminę C, żelazo i kwas fosforowy. Ich krwiotwórcze i p/krwotoczne działanie wykorzystuje się w przypadkach anemii i krwawieniach.

HERBATA JESIENNA

Składniki:
garść jarzębiny
garść aronii
kilka listków mięty
5 sztuk kwiatu nagietka
1 jabłko

Jabłko ze skórką pokroić w kostkę. Wszystkie składniki zalać zimną wodą, doprowadzić do wrzenia i odstawić pod przykryciem kilka minut, aby napar nabrał mocy. Herbatka jest bardzo przyjemna w smaku.

Siła nagietka lekarskiego tkwi w zawartych w nim saponinach – posiadają działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, rozkurczowe, przeciwzapalne i wykrztuśnie. Wyciąg z nagietka stosuje się w kremach na odmrożenia i oparzenia słoneczne, termiczne lub popromienne.

Jarzębina jest świetna w awitaminozach, przy przeziębieniach, nieżytach jelit i biegunkach. Podnosi odporność organizmu. Zawiera dużo witaminy C, E, P, K, PP, garbniki i pektyny oraz dwukrotnie więcej karotenu niż marchew!!! Bez przemrożenia lub blanszowania owoce jarzębiny są gorzkie i trujące ze wględu na obecność kwasu parasorbinowego. Niska lub wysoka temperatura rozkłada cząsteczki kwasu i owoc staje się jadalny.

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale z jarzębiny wychodzą doskonałe nalewki, soki, dżemy i musy. Smażona z jabłkami stanowi świetny dodatek do mięs.

Owoce jarzębiny to też świetny, ale jakby zapomniany surowiec kosmetyczny. Z rozgniecionych owoców wymieszanych z jogurtem naturalnym, kilkoma kroplami wit. E (apteka!), oleju migdałowego lub winogronowego otrzymuje się naturalną maseczkę witaminową dla cery zwiotczałej i/lub o rozszerzonych porach (zmywa się po 20 min.). Tonik do cery tłustej bajecznie prosto przygotowuje się z naparu ze zmiażdżonych owoców i dodatku spirytusu. A wszystko to pełnia natury, bez parabenów (konserwanty - tj. posiadają działanie bakterio- i grzybobójcze), olejów mineralnych (mało kto wie, że powstają w wyniku rafinacji ropy naftowej) i innych świństw, którymi naszprycowane są kosmetyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz