WILK I ZAJĄC NA TROPIE PRZYGÓD, DŹWIĘKÓW, SMAKÓW - CZYLI ZAPISKI Z WIELOMIESIĘCZNEJ WĘDRÓWKI PO KRAJACH BYŁEGO ZSRR ________________________________________________________________________________________________________________________________________________

05 września 2012

MUZEUM IWANA FRANKA W KRZYWORÓWNI

Iwan Franko (1856-1916) – wybitny ukraiński poeta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki, uczony, folklorysta, tłumacz (rosyjki, polski, francuski, angielski, czeski, łacina, greka, bułgarski!), redaktor kilku gazet i czasopism, wydawca, krytyk polityczny. Autor 4637 utworów! Najważniejszy pisarz ukraiński obok Tarasa Szewczenki. Jego podobizna znajduje się na banknocie o nominale 20 hrywien. Franko urodził się w hmmm… Nahujowicach (ukr. Nahujewyczi, Нагуєвичі) k/Drohobycza. W Krzyworówni urodziła się i mieszkała jego mama, a sam Franko był jej częstym gościem. Franko został pochowany na najstarszej zabytkowej nekropolii Lwowa - cmentarzu Łyczakowskim.


Zabłądzić się nie da! ;)

Muzeum mieści się w budynku, w którym w latach 1906-1914 często pomieszkiwał Franko. Znajdują się tu jego rzeczy osobiste – m.in. stolik, przy którym pracował, jego łóżko, budzik. Poza ekspozycją poświęconą pisarzowi, w muzeum można prześledzić historię Krzyworówni. Ta niewielka wioseczka była miejscem pracy i wypoczynku wielu działaczy ukraińskiej nauki, literatury i sztuki. Nie licząc Iwana Franka bywały tu takie znamienitości jak: Mychajło Hruszewski (przewodniczący Rady Centralnej Ukraińskiej Republiki Ludowej), Łesia Ukrainka (poetka, pisarka i krytyk literacki), Mychajło Kociubiński, Hnat Hotkewycz (pisarz, historyk, kulturoznawca, kompozytor i pedagog). Swoją daczę miał tu Polak Stanisław Vincenz – wielki humanista (władał czternastoma językami!!), autor eposu poświęconego Huculszczyźnie „Na wysokiej połoninie”.


Wśród eksponatów można znaleźć wezwanie płatnicze z 1905 roku i arkusze posiadłości gruntowej – po polsku, a ponadto cymbały, róg, dużo starych fotografii chat, ludzi, strojów i trembitarów. Najciekawszym dla mnie eksponatem był huculski piec zdobiony rzeźbionymi kaflami z 1874 roku.

Muzeum Iwana Franka w Krzyworówni
Wstęp: 5 UAH
Adres: przysiółek Moskaliwka wsi Krzyworównia

Czynne: 10:00-18:00, przerwa obiadowa 13:00-14:00

Dzień wolny: poniedziałek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz